Lovisa of Sweden AB får stöd från Ahlgrens Donationsfond – tar sikte på internationell lansering
Lovisa Pettersson, grundare av Lovisa of Sweden AB, har tilldelats ekonomiskt stöd från Ahlgrens Donationsfond för sitt arbete med att utveckla och expandera sitt innovativa bolag. Företaget erbjuder en unik kollektion av ergonomiska möbler anpassade för kontorsarbete utomhus – året runt.
Bolaget kombinerar funktionalitet, ergonomi och tidlös design i sina produkter, och används i offentliga miljöer över hela Sverige – från Lunds universitet i Skåne till Luleå Tekniska Universitet i Norrbotten, samt i anslutning till flera offentliga platser och universitetsmiljöer i Sverige. Även Gävleborgsbor har tillgång till Lovisa of Sweden-möbler, bland annat vid Högskolan i Gävle och Agnes Kulturhus i Gävle.
Stödet möjliggör internationell expansion
Med det nya stödet planerar Lovisa of Sweden att ta nästa steg i sin tillväxtresa. Först ut är rekryteringen av en säljare med uppdrag att arbeta både nationellt och internationellt – med målet att nå nya marknader och skala upp verksamheten. Det ekonomiska stödet från Ahlgrens Donationsfond ger bolaget kraft att satsa på en bredare etablering även utanför Sveriges gränser.
Stort grattis till Lovisa – vi ser fram emot att följa din fortsatta resa!
Lovisa of Sweden är ett av Movexums alumnibolag.